Tuesday, September 25, 2018 Elyria 72°
Advertisement

Court Report

Girls basketball: Lake Ridge senior Michaela Harrison named to second team on All-Ohio list

  • Lake-Ridge-Lutheran-West-3-jpg

    Lake Ridge's Michaela Harrison moves by Lutheran West's Raiyah Johnson on Nov. 29.

    STEVE MANHEIM / CHRONICLE

Advertisement

Lake Ridge senior guard Michaela Harrison was named to the Division IV second team to lead area All-Ohio player selections in Divisions III and IV which were announced Monday.

Open Door’s Emily McClain earned Division IV third team honors. Lake Ridge’s Sydney Mayberry was Special Mention, while Allyson Ross of Lake Ridge and Emily Werley of Open Door were Honorable Mention to round out Division IV area picks.

In Division III, Wellington’s Alexis Lehmkuhl and Jalen Gibbs were Special Mention, while Elyria Catholic’s Faith Williams and Oberlin’s Karissa Rankin were named Honorable Mention.

Harrison, the Division IV Northeast Lakes District Player of the Year, averaged 16.9 points, 6.4 rebounds, 3.9 assists and 3.4 steals this season. She finished her career as Lake Ridge’s all-time leading scorer.

She will play Division I college basketball at Mount St. Mary’s.

Division III

FIRST TEAM

Kennedy Schlabach, Berlin Hiland, 5-6, sr., 15.2; Jordan Horston, Columbus Africentric, 6-0, jr., 18.1; Isabelle Kline, Newton Falls, 5-10, sr., 19.9; Kadie Hempfling, Ottawa-Glandorf, 5-9, sr., 14.2; Savanah Richards, Findlay Liberty Benton, 5-8, jr., 16.4; Ella Skeens, Chillicothe Southeastern, 5-11, sr., 29.0; Emily Chapman, Proctorville Fairland, 5-5, sr., 19.7; Nikki Current, Bellefontaine Benjamin Logan, 5-8, sr., 26.0; Hayley Suchland, Springfield Northeastern, 5-8, sr., 30.9; Sydney Snyder, Kirtland, 5-8, sr., 21.0.

CO-PLAYERS OF THE YEAR: Current and Horston

COACH OF THE YEAR: Bob Bell, Kirtland.

SECOND TEAM

Sage Brannon, Cardington-Lincoln, 5-7, sr., 16.5; Alyssa Evans, Amanda-Clearcreek, 5-5, jr., 20.7; Taylor Royster, Beachwood, 5-8, sr., 23.1; Celeste Ryman, Loudonville, 5-3, jr., 21.8; Celina Koncz, Doylestown Chippewa, 5-11, soph., 13.7; Maddie Mattimore, Delta, 5-6, sr., 19.0; Erin Daniels, Minford, 5-8, sr., 21.0; Peyton Scott, Lynchburg-Clay, 5-7, jr., 25.1; Rachel Murray, Waynesville, 5-10, jr., 18.5; Kami McEldowney, Versailles, 5-8, sr., 13.1.

THIRD TEAM

Carson Miller, Crooksville, 5-10, sr., 21.2; Andrea Robson, Collins Western Reserve, 5-6, sr., 12.4; Paige Motycka, Convoy Crestview, 5-5, jr., 17.4; Zoe Shank, Elmwood, 5-11, sr., 19.8; Haley Porter, Belmont Union Local, 5-5, sr., 18.8; Emily Londot, Utica, 6-1, soph., 18.1; Sam Basham, Newark Catholic, 6-2, jr., 13.1; Mikaila Carpenter, Orrville, 6-0, jr., 18.0; Kayla Muslovski, Columbiana, 5-6, soph., 21.0; Alea Harris, Cincinnati Summit Country Day, 5-8, sr., 14.1.

SPECIAL MENTION

Area players

Alexis Lehmkuhl, Wellington, Jalen Gibbs, Wellington.

HONORABLE MENTION

Area players

Faith Williams, Elyria Catholic; Karissa Rankin, Oberlin

Division IV

FIRST TEAM

Kelsi Hulit, Malvern 5-10, sr., 25.2; Makenna Geiser, Dalton, 5-8, soph., 16.5 ppg; Katie Hiestand, Louisville St. Thomas Aquinas, 5-11, sr., 19.7; Jenna Karl, New Washington Buckeye Central, 5-7, sr., 15.1; Bridget Landin, Ottoville, 6-0, sr., 13.8; Alli Kern, Waterford, 5-9, sr., 15.0; Megan Ball, Waterford, 5-11, sr., 14.5; Tatum McBride, Pleasant Hill Newton, 5-5, sr., 21.2; Celeste Mershimer, Fairfield Christian, 5-4, jr., 18.3; Ise Bolender, Cedarville 5-10, sr, 20.2.

PLAYER OF THE YEAR: Kern

COACH OF THE YEAR: J.D. McKenzie, Portsmouth Notre Dame.

SECOND TEAM

Lyssi Snouffer, Delaware Christian, 5-10, soph., 24.6; Madison Cloonan, Willoughby Cornerstone Christian, 5-9, soph., 13.1; Michaela Harrison, Lake Ridge Academy, sr., 5-7, 16.9; Brianna Gillig, New Riegel, 5-9, sr., 24.3 ppg; Michaelina Terranova, Jackson-Milton, 5-7, sr., 15.7; Bella Kline, Sugar Grove Berne Union, 5-10, fr., 16.0; Samantha Whiteman, Covington, 5-7, jr., 20.5; Taylor Franklin, Sarahsville Shenandoah, 5-9, sr., 19.0; Katie Dettwiller, Portsmouth Notre Dame, 6-4, jr., 14.8; Courtney Prenger, Minster, 6-2, jr., 11.8; Lauren Flannery, Hannibal River, 5-5, jr., 21.0

THIRD TEAM

Aubrey Stupp, Lewisburg Tri-County North, 6-0, soph., 21.4 ppg; Kylie Daugherty, New Matamoras Frontier, 5-10, sr., 20.2; Caitlyn Condoleon, Warren John F. Kennedy, 5-8, soph., 20.0; Izzy Perez, Lisbon David Anderson, 5-3 soph., 16.3; Emily McClain, Elyria Open Door Christian School, 5-9, soph., 16.5; Michaela Cloonan, Willoughby Cornerstone Christian, 5-9, soph., 12.3; Sydney Kin, Carey, 6-2, sr., 18.1; Kaylin Nixon, Bellaire St. John’s, 5-10, jr., 19.9; Madyson Paradie, Ashtabula St. John, 5-8 sr., 18.0; Erika Johnson, Mogadore, 5-6, sr., 15.9.

SPECIAL MENTION

Area players

Sydney Mayberry, Lake Ridge Academy

HONORABLE MENTION

Area players

Allyson Ross, Lake Ridge Academy; Emily Werley, Elyria Open Door Christian.

Click to view comments
Advertisement
Advertisement
To Top

Fetching stories…