Sunday, February 19, 2017 Elyria 59°
Delivering to Lorain County 7 days a week

Diamond Report

High school softball: Elyria's Carly Bachna and Keystone's Sammie Stefan area's only first-team All-Ohio selections

  • E-Inqueue-WordPress-Output-Bachna-MUG-jpg
  • E-Inqueue-WordPress-Output-Stefan-MUG-jpg

Elyria’s Carly Bachna and Keystone’s Sammie Stefan set the single-season home run record at their schools this spring with 13 each.

Now they have something else in common — they’re first-team All-Ohio softball players.

Bachna and Stefan were the area’s lone first-team selections Monday when the Ohio High Fastpitch Softball Coaches Association teams were announced.

Bachna hit .506 with 36 RBIs to earn her spot on the Division I team.

“It feels really good to be recognized after a good season,” Bachna said. “I never really thought about individual honors, I simply wanted to relax and have a good year.”

Bachna, who will play at Trine University in Angola, Ind., next season, burst on the scene with five home runs her freshman year but she saved her best for her senior season when she had multihomer games at the Prebis Memorial Classic and the Elyria Softball Classic.

“My freshman year I played my role on the team well,” Bachna said. “My sophomore and juniors years were not as good but the most important thing is I had my best year in my senior year.”

Pioneers pitcher Elizabeth Ellis and Midview senior Morgan Hamker were named to the second team in Division I. Amherst’s first trip to the state tournament helped earn Ashley Cogdell and Sarah Miller Division I honorable mention honors.

“It’s nice to see your seniors go out with their best years,” Elyria coach Ken Fenik said. “Carly had a great year. She was relaxed and batted with confidence. You want your seniors to lead, you want them to set the tradition for the younger girls and Carly and Elizabeth both did that.”

Stefan earned first-team honors in Division II by putting up numbers that are without equal even in the storied history of the Keystone program. Stefan hit .591 while also setting a school-record with 60 RBIs.

Her Wildcats teammates Summer Constable and Lauren Shaw were named to the second team.

“It’s an honor to be selected All-Ohio,” Stefan said. “I want to thank Coach P. (Jim Piazza) because I’m sure he had to nominate me and all of the coaches for selecting me. Not only does it show that hard work pays off, it also brings good publicity to Keystone softball.”

The All-Ohio honors, which come on the heels of the Wildcats’ state runner-up finish Saturday, has Stefan already looking forward to next season.

“Awards are cool but Saturday’s game is my biggest motivating factor,” she said. “This season was so much fun, not only the winning and the records but just being with this great group of girls. I’m going to miss the seniors that graduated but I’m already excited for next year.”

Stefan, Shaw and Constable have all committed to playing for Big Ten schools — Stefan at Maryland, Shaw at Iowa and Constable at Purdue.

“It’s an honor for these kids and our program,” Piazza said. “There are so many good players in Ohio, for us to have three All-Ohioians says a lot about our kids and how hard they work.”

Columbia’s Leah LaMonica was a Division III honorable mention after helping lead the Raiders to a district title.

Contact Todd Shapiro at 329-7135 or ctsports@chroniclet.com.

Division I

First team

Pitcher: Madison Huck, sr., Delaware Hayes; Alyssa Rothwell, sr., Teays Valley; Destinee Brooks, sr., Zanesville; Andrea Scali, jr., Parma; Kaitlyn Ray, sr., Anthony Wayne; Mollie Paulick, sr., Centerville; Kianah Towe, sr., Lakota East.

Catcher: Jessie Rock, jr., Groveport; Vanessa Vodan, sr., Berea-Midpark.

Infield: Megan McMenemy, jr., Westerville Central; Carly Bachna, sr., Elyria; Kaitlyn Yun, jr., North Canton Hoover; Grayce Huntsberger, sr., Logan; Hannah Messer, sr., Lakota East; Taylor Wilp, sr., Oak Hills; Allie Cummins, so., Lakota West.

Outfield: Andrea Farrah, sr., Pickerington Central; Jessie Holzman, sr., Medina; Haley Dominique, sr., Oregon Clay.

Second team

Pitcher: Erica Buchanan, jr., Hilliard Davidson; Elizabeth Ellis, sr., Elyria; Madi McCrady, jr., Walsh Jesuit; Makenna Durieux, so., Massillon Perry; Bri Pratt, so., Perrysburg; Elle Benbarger, jr., Mason.

Catcher: Katelynn Russell, jr., Marysville; Brooklyn Benkowski, sr., Twinsburg; Taylor Hoover, sr., Northmont.

Infield: Alyson Harrell, jr. Gahanna; Sierra Parkinson, jr., New Albany; Kallie Boren, jr., Pickerington Central; Kelsey Uhl, so., Holland Springfield; Emily Young, so., Cincinnati Ursuline Academy; Kelsey Seitz, jr., Milford.

Outfield: Morgan Hamker, sr., Midview; Ava Lawson, sr., McAuley.

Area honorable mention: Infield — Ashley Cogdell, sr., Amherst; Outfield – Sarah Miller, jr., Amherst.

Division II

First team

Pitcher: Courtney Vierstra, jr., Hebron Lakewood; Mady Watson, sr., Jonathan Alder; Brenna Brownfield, jr., Hebron Lakewood; Madison Riggle, sr., Maysville; Alyssa Irons, sr., Jefferson Area; Alexis Eaton, jr., Fairfield Union; Carly Turner, so., Kenton Ridge; Allison Minnich, sr., Greenville.

Catcher: Bailey Byers, jr., West Branch; Sam Hamski, sr., Jefferson Area; Kayla Wulf, jr., Maumee; Maddy Rathbun, jr., Oak Harbor.

Infield: Riley Paxson, jr., Tri-Valley; Sammie Steffan, jr., Keystone; Kennadie Goth, jr., Shelby; Kelsey Warman, sr., Ross; Michaela Criner, sr., Fairfield Union.

Second team

Pitcher: Vega Theophilus, sr., Granville; Lauren Shaw, jr., Keystone; Kylie Coffelt, so., West Branch; Ashley Fisher, jr., Wapakoneta; Ashley Rikey, so., Oak Harbor; Mary Sizer, so., Western Brown.

Catcher: Abby Tatgenhorst, sr., Meadowbrook; Haley Large, sr., Chillicothe; Lauren Linn, sr., Shawnee.

Infield: Maria Cegledy, sr., Bishop Hartley; Claire Nicholson, jr., River Valley; Meghan May, sr., Dover; Bailey Kemp, jr., Circleville.

Outfield: Summer Constable, sr., Keystone; Sarah Coyne, sr., Brooklyn; Sophia Pressler, so., Bellevue; Caitlyn Robinson, sr., Clinton-Massie.

Division III

First team

Pitcher: Allison Luneborg, jr., Garaway; Shaye DeLeonardis, sr., Martins Ferry; Hannah Fricke, fr., Northwestern; Caragyn Yanek, jr., South Range; Sydney Studer, so., Colonel Crawford; Kendall Meeks, sr., Alexander; Jill Hariston, jr., Rock Hill; Danielle Ray, sr., Badin.

Catcher: Elizabeth Birkbeck, sr., Orrville.

Infield: Samantha Brininger, sr., Cardington; Avery Clark, so., North Union; Lynsey Meeks, jr., Worthington Christian; MacKenzie Albright, sr., Pemberville; Natalie Herder, jr., Patrick Henry; Michal Cunningham, sr., Wheelersburg; Natalie Higgins, sr., Madison Senior.

Outfield: Sammi Miller, jr., Indian Lake.

Second team

Pitcher: Maddi Lusk, sr., Johnstown; Savannah Chalfant, sr., Cardington; Madison Wedding, so., North Union; Hannah Smith, so., Buckeye Trail; Jenna Williams, sr., Manchester; McKenzie Zigmont, jr., Champion; Ashley Hitchcock, fr., Eastwood; Alley Carman, jr., Ironton; Rebecca Brown, jr., Westfall; Kaitlyn Moore, sr., Northeastern; Jenna Robbins, so., Northwestern.

Catcher: Quinn Beck, sr., Paulding; Abby Ehrenborg, jr., Triad.

Infield: Tyrah King, sr., Martins Ferry; Shannon McGee, sr., Berkshire; Cassi Wyse, sr., Archbold; Kalle Coleman, jr., Wheelersburg.

Area honorable mention: Outfield — Leah LaMonica, sr., Columbia.

Division IV

First team

Pitcher: Shanna Mickley, jr., Danville; Emily VanDermark, sr., Fisher Catholic; Rosey Romick, sr., River; Alex McComb, sr., Steubenville Catholic; Sydney Long, so., Hillsdale; Katie Brown, sr., Ayersville; Sophie Fox, jr., New Bremen; Jada Preston, sr., Convoy Crestview; Katie Osburn, so., Belpre; Brooke Gostomsky, sr., Covington.

Catcher: Cora Millay, jr., Convoy Crestview.

Infield: Dayna Denner, sr., Cuyahoga Heights; Haley Hawk, so., Parkway; Isla Brown, sr., Ayersville; Kaitlyn Payne, sr., Symmes Valley; Grace Larrick, sr., Leesburg Fairfield; Macey Stang, sr., Houston.

Outfield: Brook Hoffman, sr., Columbus Grove.

Second team

Pitcher: Hannah Duff, sr., Strasburg; Kaitlyn Weaver, so., Shadyside; Samantha DeAnda, sr., Gibsonburg; Addyson Horne, sr., Plymouth; Mikayla Newland, jr., Paint Valley; Maggie Whitman, so., Portsmouth Notre Dame; Kacey Smith, jr., Williamsburg.

Catcher: Devyn Flory, jr., Libson David Anderson; Megan Draper, sr., Toledo Christian; Allie Sheldon, sr., Arlington; Maria Herron, jr., Russia.

Infield: Samantha Collier, jr., Fairfield Christian; Rowan Rine, sr., East Knox; Meredith Grimes, sr., Mathews; Megan Depue, jr., Lucas; Rylee Haswell, sr., New London.

Outfield: Cambria Kohlenberg, sr., Mohawk; Tressa Carter, sr., Portsmouth Clay.

Click to view comments
To Top

Fetching stories…